Amok Koşucusu

Bastırılmış Amok Koşucusu

Amok Koşucusu 1922 yılında yazılmış ve beş farklı hikâyeden oluşmaktadır. Eserlerinde intihar temasını en fazla işleyen yazarlardan biridir. İntihar temasının yanı sıra sorunlu, psikolojik sorunları olan insanları anlatan yazar, kendi yaşamına da intihar ederek son vermiştir. Stefen Zweig Amok koşucusunda, Amok adı verilen bir hastalıktan bahsetmektedir. Bu hastalık tıpkı kuduz hastalığı gibi, hasta ya hastalığın şiddetinden ölür yâda kişi hastalığı yok ederek ondan kurtulur. Hastalar Sürekli şiddet göstererek koştukları için Amok Koşucusu adını almaktadır. Hastalığın en belirgin özelliği şiddet ataklarıdır.

Amok Koşucusu

Bastırılmış Amok Koşucusu

 Görevli olarak gittiği bir kolonide, koloni halkından farklı, onların dışında farklı, daha renkli, cazibeli ve güzel bir kadınla karşılaşan doktor, ondan etkilendiğini belli ederek ona yaklaşır. Ancak durum doktorun düşündüğü gibi değildir. Kadının o anda bir derdi vardır ve bu derdini de doktorun çözeceğine inanmaktadır. Kadının kendine göre oldukça büyüktür. Kocasının uzakta olduğu bir sırada bir başkasından hamile kalmış ve bu duruma bir an evvel son vermek istemektedir. Fakat doktor, kadının ona ihtiyacı olduğunu anlamış, ancak kadının umursamaz ve ukala tavırları karşısında kendini tutmuş ve geri çekmiştir. Kadın (Bayan Blank) son derece gururlu davranarak hiç taviz vermez. Doktor, yıllardır insanların ona bir kurtarıcıymış gibi davranması, kendilerini iyileştirici, mucize yaratan bir güç gibi görmesine alışık olduğundan, kadının bu gururlu tavırları karşısında, nasıl olsa gelecek bana ihtiyacı var düşüncesiyle kendini geri çekmiştir. Kadında nasıl olsa derdimi anlattım, doktora söyleyeceğimi söyledim diye düşünerek, topu karşı tarafa atmıştır.

Ne yapsa da Kadını Yakalasa Hesapları ve Pişmanlıklar

Doktor kadının kaç haftalık hamile olduğunu, bebeğin maksimum ne zaman alınması gerektiği zamanı kafasında düşünüp hesaplar yapmaktadır. Bir de kadının kocasının geleceği gün var onu da hesaba katması gerekmektedir. Aslında fazla zaman yoktur. Doktorun Amok hastalığı ortaya çıkmaya başlar. Kadının peşinden koşarak onu yakalamalı diye düşünmektedir. Yanına gider ve özür diler, kendisine yardıma hazır olduğunu bildirir. Ancak kadın hiç oralı bile olmaz. Kendinden emin tavırları, neler yaptırabileceği, gereksiz ve aşırı öz güveni onun bütün benliğini sarmıştır. Yardımcıları doktoru kıskıvrak yakalar ve sağlıksız koşullara sahip varoş bir bölgeye götürür. Bayan Blank burnundan kıl aldırmamış fakat kanlar içinde çok zor durumda yerde yatmaktadır. Doktor gördükleri karşısında bu duruma sebep olduğunu düşünerek dehşete düşer ve kadına nasıl yardım edebileceğini düşünür. Ama çok geçtir artık, kadın ölmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir