Ay Işığı Sokağı - Stefan Zweig

Ay Işığı Sokağı – Stefan Zweig

Bu öyküde zamanın insan yaşamındaki önemi, insanların hayatında yaşanan bazı tesadüflerin, onların hayat akışını nasıl değiştirdiğini anlatmaktadır.

Gemi Limana Geç Yanaşınca

Ay Işığı Sokağı bir öyküdür. Almanya’ya giden gemi zamanında limana yanaşamayınca, planlar alt üst olur ve geceyi gemi yerine Fransa’nın otellerinden birinde geçiren bir adamın hikâyesi ve gelişen olaylar anlatılmaktadır. Kısa sürede kendine bir otel odası bulan adam, tanımadığı şehrin sokaklarında meraklı gözlerle dolaşmaya çıkar. Bu sokağa genellikle denizler uğrardı. Genelevler de aynı sokaktaydı. İşte tam da bu sokaktan geçerken Almanca söylenen bir arya dikkatini çekti. Adeta çekilircesine sesin geldiği yöne doğru gitti. Kadınların bulunduğu yere doğru girdiğinde bir kadın hemen yanına gelir. Kadının önceden ilişkisi olduğu anlaşılan hırpani kılıklı bir adam içeriye girer ve kadın adamı sürekli aşağılamaya başlar. İçeri giren adam sesini çıkarmadan koca bir para dolu keseyi ortaya fırlatır ve oradan çıkar. Bu durumdan yeni gelen adamı oldukça rahatsız olur ve hemen orayı terk eder. Otele doğru yürürken birinin arkasından onu takip ettiğini fark eder ve gelen kişiye döner. Adamı hemen tanır. Barda, para kesesini fırlatan kadının tanıdığı adam olduğunu fark eder. Adam, içindeki suçluluk duygusunu bastıramayarak ona içini dökmeye başlar. Olaylar böyle gelişir.

Ay Işığı Sokağı

Adamın Hikâyesi

Adam acelesi varmış gibi içini dökmeye başlar. O içerdeki kadın aslında benim karımdır ve ben o kadar aşağılık bir adamım ki onu kendi ellerimde bu pis hayatın içine attım diyerek itirafta bulunur. Önceleri çok zengin olduğunu, karısının ise çok genç, güzel ve gururlu ancak fakir olduğunu söyler. Kadın, kocasına onu bu fakirlikten kurtardığı için minnet duyduğunu sürekli anlatır, adam ise karısının bu ezik halinden bencilce keyif alırmış. Bir gün kadın, çok önemli bir konu için kocasından borç para istemiş, kocası da vermeyince kocasını terk etmiştir. Koca hatasını anlamıştır ve sahip olduğu bütün serveti bırakarak karısını aramış bulmuş ve tekrar birlikte olmaya ikna etmiştir. Fakat kısa bir süre sonra kadın yine adamı terk etmiştir. Aramalardan sonra onu kaybetmiş ve bu gece onu ikinci kez bulmuştur. Fakat kadın bir daha koçasınla barışmaya ve ona dönmeye yanaşmamaktadır. Hikâyesini, tanımadığı bu adama anlatır çünkü karısını ona dönmesi konusunda ikna etmesini istemektir. Eğer kabul etmezse, karısını bu gece öldüreceğini söylemektedir. Adam duydukları karşısında dehşete düşer ve oteline gider. Ertesi gün, kadını bulmaya karar verir ama ne kadar aradıysa o genelevi bulamaz. Daha fazla arama şansı yoktur çünkü gemisine yetişmek zorundadır. Gemiye bineceği sırada yeri görür tanır. Geri dönmeye karar verir. Verir vermesine ancak, adam elinde bıçakla kapıdadır. Stefen Zweig birbirinden etkileyici öyküleri Ay ışığı sokağı kitabında toplamış, okurlarına sunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir