Başarının beş sırrı

Başarının Beş Sırrı

Bireyi başarıya getiren o yolda yürürken nasıl bir mücadele verdiği ve yaşadığı sıkıntılara nasıl bir çözüm ile yaklaştığını, başarının düzgün bir ifade ile sıkıntısız bir yol olmadığını sadece nerede nasıl hareket edeceğimizi bildiğimiz takdirde başarıya ulaşırız. O halde bu adımları ve içeriklerini beraber izah edelim ve mücadelenin aslında neyi kapsadığını anlayalım. İşte başarının beş sırrının adımları.

Başarının Beş Sırrı Modellemesi

1) Başarı hedefini düzgün algılayın.

Hedef

Başarı istenilen bir şeyi o haliyle başarmak değil o yolda yürürken onun için çabaladığınız ve ona ulaşmak uğruna vazgeçtiğiniz her şey aslında bir başarıdır. İstenilen sonuca gidemeseniz bile gösterdiğiniz bir çaba başarıdır. Başarı demek sadece istenileni elde etmek demek değil o yolda emin adımlarla yürümektir. Eğer başaracağınız fikri beyninizin bir köşesine nakşolmuşsa o yolda mücadele ettiğiniz her şey başarıdır ve mutlak ki herkesin yürüdüğü yolda birçok başarısı vardır.

İstenilen nokta size başarıyı değil zaferi işaret eder. Yani yürüdüğünüz yol boyunca mücadele ettiğiniz her şey başarı ve ulaştığınız nokta ise zaferdir. Bu iki tanımı iyi anlamak ve birbirlerinden farklı tanımları hayatımızda uygulamamız gerekmektedir. Unutmayın her başarı bizi zafere yaklaştırır! Başarının beş sırrı demek öncelikle hedef belirlemek demektir. Çünkü yönü olmayan hiçbir gemiye rüzgâr yardım edemez sözünü aklınızdan çıkarmayın.

2) Yol boyu karşılaştığınız sorunları büyütmeyin.

Sorunu gözde büyütmek onun çözümleme zamanını azaltır ve içinden çıkamadığınız bir ruh haline bürünmenize neden olur. Oysaki hiçbir problem çözümsüz değildir ve bu problemler ile karşılaşmaktan kaçınmamak gerekir. Var olan sorunların üzerine yürümeli ve onları yoluna koymalıyız. Bu sayede motivasyonumuz korunur ve zirveye ulaşma süreniz kısalmış olur. Kendimize olan inancımız ve güvenimiz kadar hayatta var oluruz.

3) Vaktinizi gereksiz birtakım işler ile öldürmeyin. Zirveye ulaşırken yorulsanız dahi aynı hızda adım atmaktan vazgeçmeyin.

Nasıl Başarılı Olunur

Birçok birey zirveye ulaşırken attığı adımlardan yorulduğu için belli bir süreliğine kendine başka meşguliyetler bulur. Daha sonra zirve o bireye ulaşılamaz gibi görünür ve inancı yerle bir olur. Oysa ulaşılamayan hiçbir başarı yoktur. Eğer ki o yolda adım atmaktan yorulduysanız kendinize ayıracağınız süre bir günle sabit kalmalıdır ve ertesi gün hiçbir şey olmamış gibi yolda yürümeye devam etmelisiniz. Unutmayın ki hiçbir yol dikensiz değildir ve o yolu güzelleştiren yürürken verdiğimiz çaba, dirayetimizin sağlamlığıdır. Başarının beş sırrı demek vazgeçmemek için verilen mücadele acı olsa dahi keyif almak demektir.

4) Dış ortamla olabildiğince az irtibat kurun. Eğer ki başarınız başka kişilerin yardımı gerekmeksizin olabiliyorsa bu kişilere hedefinizden bahsetmeyin.

Başarılı Olmak

Günümüzün en büyük problemlerinden biri; bir kişiye ulaşmak istediğiniz zirveyi söylediniz ve o da bu konudaki düşüncelerini mi dile getirdi? Pek iyi şeyler söyleyeceği gibi bazen de hoşumuza gitmeyen hatta bizi üzmekten başka hiçbir işe yaramayan o boş sözleri duymayın gitsin! Birçok kişi kendisinde bu cesareti göremediği ve bunu başarmak isteyen kişilerin yoluna çomak sokup, onun inancını kırmak için küstahça sözler edebilir. Burada zekânız devreye girerse aslında o sözlerin tamamen size odaklı ve kıskançlıktan ötürü olduğunu anlayacak, atacağınız adımları bu prensibe göre belirleyeceksiniz.

5) Zirveye ulaşmak sizi çalışmaktan yıldırmasın. Bir zirveye ulaştığınızda kendinize başka bir zirve belirleyen ve çalışmalarınızı o zirve yönüne doğrultun.

Önemli olan zirveye ulaşmak kadar başarı sayısını da arttırmaktır. Öyle ki başarı sayısı arttırılan her şey kendisi ile beraberinde zirveyi de getirmektedir. Bir tekerleği düşünün ve üzerine koyduğunuz başarıları da buna benzetin. Siz yuvarlanma ya devam ettikçe yani başarılarınız arttıkça o kadar yol alacak ve ulaşmak istediğiniz yere ulaşacaksınız ve mesut olacaksınız. Ulaşamasanız bile bu yok uğruna vazgeçtiğini her şey sizin mücadelenizi ve başarı uğruna verdiğiniz kararları kanıtlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir