Uzay Merakı

İnsanlar Nasıl Uzaya Meraklı Hale Geldi?

Soğuk savaş dönemi olmasaydın insanlar uzay hakkında bu kadar meraklı olurlar mıydı? Ya da Hubble Teleskobu olmasaydı? Fakat uzayı keşfetmek için hala birçok sebep var. Çoğu ülke ekonomik kazancın yanı sıra bilimsel keşfi ve ulusal güvenliği ön plana çıkartıyor. Amerkia’nın Hiroşimaya attığı atom bombası sonrasın, SSCB ve ABD soğuk savaş dönemine girdiler ve füze çalışmaları yapıyorlardı. Fakat ilerleyen zamanda kimin uzaya insan yollayacağı tartışma konusu oldu. SSCB Sputnik’i kurarken, ABD Nasayı kurdu ve büyük bir yatırım yaptı. Asıl soru kimin daha iyi bir şey yapacağıydı. SSCB ilk olarak Yuri Gagarin’i uzaya yollamaya başladı. Her ne kadar bu büyük bir başarı olarak gözükse de ABD Neil Amstrong ile bir ilki başardı. Neil aya adım atan ilk insan oldu. Bundan sonra uzay sınırları yeniden belirlenmeye başladı. İlerleyen zamanda Jack Marburger güneş sistemini insanlığın ekonomik alanına getirmenin çılgınca fikir olduğunu söyledi.

Peki insanlar neden uzayı merak ediyor?

Uzay

Aramızda kim bir sonraki tepede neler olduğunu bilme isteği duymadı? Hangi çocuk mahallenin tanıdık sokaklarının ötesinde keşfetmek için çekilmedi? Temel sebep meraktı. Bizden başka yaşayan canlı var mı? Eğer varsa geçmişten günümüze olduğu gibi biz de geride bir şey bırakmak isteriz. Anıtlar, camiler veya kiliseler gibi. Bilim insanları uzayda yaşam var mı diye düşünürken, biz aklımıza daha fantastik şeyler getiririz. Acaba UFO’lar gerçek mi? Uzaylılar var mı ve bizi işgal etmek istiyorlar mı? Bunlarla ilgili çok güzel film ve diziler var. Falling Skies dizisi tam olarak uzayların dünyayı istila etmesi ve sonucunda insanları köle haline getirilmesini anlatsa da daha inandırıcı olan Yıldızlar Arası filmi uzay ve zaman kavramını bilimsel açıdan işleyen en iyi film denilebilir. Diğer bir merak sebebi ise sınırlarımızı aşmak istememiz ve meraklı canlılar olmamızdır. Dünya dışında bir yerde yaşayabilir miyiz? Aslında şu an yaşadığımız döneme bakılırsa Marsta yaşamın olması insanlık için iyi olabilir. Kulağa çok hoş gelse de hala uzaya astronot yollarken riskler olduğu biliniyor.

NASA’YA GÖRE İNSANLAR NEDEN UZAYI MERAK EDİYOR?

Nasa

Aslında tam bir cevap vermeseler bile Nasa’ya göre meraklı olmak insan ruhuna özel bir şey. Merak ve keşif insan ruhu için hayati önem taşır. İnsanların sınırlarını aşması ve acaba sorusuna cevap vermesi gerektiğini söylüyor. Bildiklerimizin ve nerede bulunduğumuzun sınırlarını keşfetme ve bunlara meydan okuma gayri arzusu yüzyıllardır toplumumuza fayda sağlamıştır. Bu yüzden insanlar uzayla ilgili veya diğer şeyleri bilmek istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir