iskandinav-mitolojisi

İskandinav Mitolojisi

İskandinav mitolojisi, diğer bütün mitoloji tarihinde olduğu gibi tanrılar ve efsaneleri üzerine kurulmuş ve kendi kültürlerinin imzalarıyla günümüze kadar gelmiş bir tarih alanıdır. Her kültürün imzasının bulunduğu kendine ait bir tarihi ve üzerine destanlar yazılmış hikayeleri vardır. Sebebine gelecek olursak, her kültür yaşama tutunmak ve devam edebilmek için çaba harcıyor diyebiliriz.

Odin


İskandinav mitolojisinden önce, biraz kültürel ve dini konulara değinmek isterim. Bir bakmışsınız Pagan tarihine baştan başlamışız, ya da İskandinav kültürünü benimsemek için coğrafya üzerinden konum bulmaya çalışmışız. Hayır, bunu isteseydik bu sayfalarda gezinmenin anlamı olmazdı.


Eskiden çok tanrılı inancın daha yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Hristiyanlık öncesine baktığımızda, özellikle çok tanrılı inanç rağbet görmüş ve insanlar kendi istedikleri bir ya da daha fazlasına adaklar sunup onlar için ibadet ederlerdi. Bir kişi Odin’e tapmak isterse, onun tapınağına gidebilir; isterse Thor için de bunu yapabilirdi. Tanrılar birbirine gücenmez, ama herkes kendi yolundan gelen kulunu incelerdi.


Odin, Tanrı ve Tanrıçaların babasıdır. Şairliğin ve bilginin üstadı, büyünün atasıdır. Çocukları Thor, Baldr ve Bragi’dir. Odin, bilginin kaynağı için bir gözünü feda etmiştir. Odin bilgiye, kendini bir ağaca asarak ve bir gözünü vererek ulaşmıştır. Bu onun gözü pek olduğunun bir göstergesidir; aynı zamanda onun düzenbaz ve çıkarcı bir kişiliği olduğu üzerine de geçmişten günümüze gelen ‘Nazım Edda’ ve ‘Nesir Edda’ vardır. Bunların yanı sıra Skald şiirleri vardır, bunlar ise saray şiirleridir ve adından anlaşıldığı üzere Skaldlar tarafından yazılmıştır.

İskandinav Mitolojisi


Bu bahsettiğimiz kaynaklardan ilki mit kaynaklarından biridir ve orijinal adı, kraliyet tarafından yıllarca korunduğu için ‘Codex Regius’ olarak bilinir. Balad tarzında yazılmıştır ve tanrıların hikayelerini anlatır. Diğeri ise Snorri Sturluson tarafından M.S 1220 yılında mitoloji için el kitabı niyetiyle kaleme alınmıştır. Bahsi geçen bu yazarın yazdıkları asıl zaman diliminden fazlasıyla uzak olduğu için doğruluğu ve kesinliği bilinmiyor, hatta bazen abarttığı ya da küçümsediği bile düşünülüyor. Sonuç olarak hiç bir dönemde tarih tarafsız/objektif yazılmamıştır, Snorri’nin Paganlara ve bahsedilen tanrılara karşı objektifliği tartışma konusu olabilir.

Myth


Bundan sonraki başlıklarda tanrılar üzerine yazılmış hikayelerden bahsedeceğiz. Bu başlıklar her bir tanrı için ayrı ayrı yazılmış olup ana kaynaklardan bazı hikayelerle desteklemeler barındırıyor olacak. Maceraların ve efsanelerin derinine inmek için her bir tanrı üzerine konuşulması gereken hikayeler ile devam edelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir