Kreutzer sonat

Ahlaki Çöküşün Öyküsü Kreutzer Sonat – Lev Tolstoy

Lev Tolstoy’un 1889 yılında yayımlamış olduğu Kreutzer Sonat kadın ve erkek ilişkisini anlatıyor. Fakat konuya geçmeden kitabın adı okuyucular tarafından ilginç bulunmuş. Neden Kreutzer Sonat? Kitabın daha çok kıskançlık üzerine yoğunlaştığı görülünce başlık daha çok “kıskançlık” içeren bir şey olabilirdi. Lev Tolstoy gerçek bir müzik sever ve Beethoven hayranı olarak biliniyor.

Kreutzer Sonat ve Beethoven

Lev Tolstoy, Chopin, Mozart, Haydn, Weber müzisyenler de dahil olmak üzere en çok Beethoven sevdiği biliniyor. Tolstoy da piyano çalmaya çalıştığı ve bir eser bestemelek istediğini söyler fakat yazarlık kadar müzisyenlikte yetenekli olmadığının farkına varır. Kitabın adının Beethoven’ın Violin Sonata No. 9, Op. 47.’dan geldiğini açıkça görebiliriz. Peki neden? Tolstoya göre bu sonat ahlaki çöküşü anlattığını söyler.

Kreutzer Sonat – Tolstoy

Tolstoy usta bir hikaye anlatıcısı olduğu biliniyor. Kitabın ana karakteri Podznyshev bir tren yolculuğunda hayat hikayesini anlatır. Kitabın sonu karsını öldürmesi ve pişmanlığı üzerine biter. Fakat önemli olan konu bu duruma Podznyshev’in nasıl düştüğüdür.

Tolstoy bir çok açıdan toplumun ahlakını sorgular. Evli insanların sadece bir ilişki için bir araya geldiklerin ve bu durumu resmiyete dökmeye çalıştıklarını söyler. Bu durumdan dolayı Tolstoy insanların hayvanlardan tek farkını düşünmek olarak ele almıştır.

Erkek de kadın da hayvanlar gibi yaratılmışlardır.

Kreutzer Sonat – Lev Tolstoy

Kitapta sürekli belirtildiği gibi insanlar hayvani duygularının kölesidir. Bunları meşru kılmak için de topluma şehvetin ve ilişkinin normal bir şey olduğunu kavratmak vardır.

İkinci bir problem ise çocuk yapmanın veya sahip olunan çocuğun bir sorun olarak görülmesi. Hastalandıkları sürekli başlarında beklemek zorunda oldukları, sürekli tavsiye almak için doktora başvurmaları gerektiği söyler. Gece ağladıklarında onlarla beraber olmak zorunda oldukları da ayrı bir konudur. Kendi ilişkilerini aksadığını vurgu yapar sürekli.

Bu egemenliğini kesintiye uğratan ya da hiç değilse bir zaman için aksatan tek şey çocuklar olabilir.

Kreutzer Sonat

Hikayenin devamında Podznyshev’in kıskançlık sorunu olduğu görürüz. Sürekli karısıyla kavga eder ve sonunda barışırlar. Kıskançlık her evli çiftin bir sorunu olarak görülür. Tolstoy ise ahlaki çöküşün simgesi olarak görür.

Sonsöz Hakkında

Tolstoy yazdığı kitaptan sonra bir çok olumsuz yoruma ve karşıt düşüncelerle karşı karşıya gelmiştir. Bunu ortadan kaldırmak için sonsözü yazar. Orada maddeler halinde kitaptaki olayların amaçları yazar. Kısaca bahsedeceğim.

  • Ahlaksız yaşamak bilimin bir suçudur. Bu yüzden insanlar namussuz yaşamaya alışmıştır. Bilim her şeyin sağlık için olduğunu söyler.
  • Çocuk dünyaya getirmek iki günahkarın bir özrü veya suçu olarak görülür.
  • Çocuğa önem yoktur. Çocuk bir engel olarak görülür. Hayvan yavruları gibi yetiştirilir. Tolstoy çocukların aslında daha bir insan olduğu ve sevgiyle büyüyen kişiler olduğunu söyler.
  • Son konusu ise aşktır. Aşkı sadece ilişkiden ibaret yaşanılan bir şey değildir. İnsanı yücelten duygu ve bir değer olduğu apaçık ortadadır.

Tolstoy hikayenin topluma karşı bir eleştiri olduğunu ve insanların kitabı okurken ahlaki çöküşün nasıl yansıtıldığını göstermek istemiştir. 1889’da yazılan bu kitap günümüzle neredeyse bire bir aynı olduğununu unutmamız lazım. Ahlakın ailede öğretildiği ve bunu öğretirken çok dikkatli olunması gerektiğini unutmamalıyız. Ayrıca çocuklar kesinlik bir problem değildir, onları problem yapanlar ahlakı çöküşü gerçekleşmiş olan insanlardır.

Kaynak: Lev Tolstoy – Kreutzer Sonat / Music in Russian Literature: The Kreutzer Sonata

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir