Minik Bir Soy Ağacı: Aesir ve Vanir

İskandinav ya da Norse mitolojisinin en derinine indiğimiz zaman elbette Odin’den öncesinin de olduğu bilinmelidir.

Zamanın öncesinde,  Niflheim’in buzlu toprakları ile Muspelheim’in ateşli topraklarını ayıran dipsiz bir uçurum vardı. Bu uçurumun adı Ginnungagap’tı. İki ayrı alemin çarpışması ile buz eriyip suya dönüştü. Su damlalarından hayat bulan dev Ymir,  ilk canlı oldu. Ölümü ise Odin ve kardeşlerinin elinden oldu. İşte İskandinav mitolojisinin bilinen 9 farklı dünyası Odin,  Vili ve Vé tarafından Ymir’in parçalarından yaratıldı.

Tanrıların soyu ikiye ayrılır. Aesir ve Vanir denen bu iki klan birbirleri ile savaşsalar da en büyük düşmanları olan devlere karşı güçlerini birleştirmekten çekinmezler. Uzun savaşlar olmuştur ve savaştan sıkılan Odin rehin alıp vererek savaşa son vermeyi teklif etmiştir. Bunu kabul eden Vanir soyu Njord ve oğlu Freyr’i Aesir soyuna verdi. Odin ise en sevdiği dostu Mimir’i ve yetenekli denilen Haenir’i verdi.

Aesir ve Vanir soyunu yakından inceleyip haklarında konuşmaya öyle devam edelim.


Aesir Soyu

Gökyüzünün ve savaşın tanrıları olan Aesir soyunun lideri Odin’dir. Savaşın, büyünün ve şiirin babası olmakla birlikte bilgeliğin kendisidir. Her insanın kaderini bilen ana tanrıça Frigg ile evlidir.

Yüce Thor ise insalığın koruyucusu, kudretli savaşçı ve gök gürültüsü tanrısıdır. Çekici,  kemeri ve eldiveni ile onu yenebilecek kimse yoktur. Sif adında altın sarısı saçları olan bir kadın ile evlidir.

Baldr erkek güzeli olan tanrıdır. Nanna ile evlidir. Baldr güzelliğiyle göz kamaştırsa da talihsizdir. Kör bir tanrı olan Hod tarafından kazara öldürülmüştür.

Bragi hitabet ve şiir tanrısıdır. Sonsuz gençlik elmalarının sahibi Idunn ile evlidir.

Tyr ise kesin olmamakla birlikte Odin’in bir diğer oğlu olarak görülür. Savaş tanrısıdır, cesaretlidir. Loki’nin oğlu Kurt Fenrir’i zincire bağlarken sağ elini kaybetmiştir.

Loki,  dev Farbauti’nin oğludur. Yarı tanrı,  yarı iblistir. Sigyn ile evlidir, fakat bir dev olan Angrboda ile yaşadığı yasak aşktan üç çocuğu olur. Çocukları Kurt Fenrir,  Dünya yılanı Iormungard ve yeraltı diyarının yöneticisi olan Hel’dir.

Heimdall ise dünyanın ve tanrıların sonu olacak savaşın habercisidir, Loki’nin ise ezeli düşmanıdır.


Vanir Soyu

Vanir soyu toprak ve bereket ile ilişkilendirilir. Başlarda Aesir ile savaşmış ve iki tarafında yenemeyeceğini anlamışlardır. Bunun üzerine güçlerini birleştirmiş ve devlerle beraber savaşmaya karar vermişlerdir.

Vanir soyundan olan denizlerin tanrısı Njord, Skadi adında bir dev ile evlenmiştir. İkiz çocukları vardır. Njord Vanir arasında yaşarken öz kardeşi ile birlikte olmuştur ve bu durum Vanir soyunda meşru iken Aesir arasında kesinlikle yasaktı.

Freyr ve Freyia doğurganlık ve bereket tanrılarıdır. Freyia Od ile evlenmiş,  Freyr ise Dev Gerd ile evlenmiştir.

Aesir ve Vanir soyunun eğlenceli ve macera dolu hikayeleriyle bir sonraki yazıda görüşmek üzere!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir