Orpheus-and-Eurydice

Bir Aşk Hikayesi: Orpheus ve Eurydice

Orpheus ve Eurydice aşk hikayesi trajediye dayanır. Belki de en ünlü Yunan mitlerinden biri, Peter Paul Rubens ve Nicolas Poussin gibi birçok önemli ressama ilham vermiştir. Ayrıca, birçok Opera, şarkı ve oyunlar Orpheus ve Eurydice’nin aşk hikayesini övgülerle anlatmıştır. Aralarında birkaç fark bulunan birçok versiyonda anlatılmıştır. Mitin en önemli hikayesi, bir Yunan lirik şairi olan M. Ö. 530 dolaylarında yaşamış Ibycus’tan gelir. Bu vesile ile size bu çeşitli versiyonların bir karışımını sunuyoruz.

Orpheus ve Eurydice Mitini Keşfedin

Yetenekli bir müzisyen Orpheus

orpheus

Orpheus, eski zamanların en yetenekli lirik sanatçısı olarak bilinir. Babasının Apollon ve annesinin Muse olduğu söylenir. Müzik yeteneğini babasından, şairane kişiliğinide annesinden aldığı söylenen Orhpeus Yunanistan’ın kuzeydoğu kesiminde Trakya’da yaşıyordu. Orpheus öyle bir sese sahipti ki duyan herkes büyülenirdi. Liri ilk kez çocukken eline aldığında usta biri olacağına kimse inanmıyordu. Uzun çabalar sayesinde lir üzerinde uzlaşan Orpheus insanların yanı sıra Tanrıları bile büyülediği söylenir. Hatta bir kaç mitte ağaçların ve taşların dile geldiği söylenir.

İlk Bakışta Aşk

orpheus-eurydice aşkı

Orpheus, ilk yıllarının çoğunu pastoral müzik ve şiir arayışlarında geçiriyordu. Müziğinin şöhretini ve saygısını çok aşmıştı. İnsanlar ve hayvanlar onun tarafından büyülenirdi ve çoğu zaman en cansız nesneler bile ona yakın olmayı isterdi. Gençliğinde lirde ustalaştı ve melodik sesi ona yakın ve uzaktan izleyiciler kazandırdı. İnsanların ve hayvanların toplandıı günde karşına bir peri çıktı. Kıza Eurydice deniyordu, güzel ve utangaçtı. Orpheus’un sesi tarafından büyülenen Eurydice gözünü ondan ayıramıyordu. Açıklanamayan bir şeydi, iki gencin kalbini birbirine çekti ve kısa bir süre sonra, tek bir anı harcayamayacak kadar sevgiyle aşık oldular. Bir süre sonra evlenmeye karar verdiler.

Düğün günleri her şey parlıyordu.. Evlilik tanrısı Hymenaios, evliliklerini kutsadı ve ardından büyük bir şölen izledi. Bütün gün şenliklerle sona erdi ve düğün konukları hala el ele dans ediyorlardı. Artık ikisi de yola çıkma zamanının geldiğini fark ettiler ve evden ayrıldılar.

Eurydice’n Ölümü

eurydice

Güzel giden evliliklerin de kötü bir şey oldu. Aristaeus, o zamanlarda çobanlık yapan biriydi. Orpheus’u öldürüp, Eurydice ile evlenmek istiyordu. Kurnazca bir plan yapan Aristaeus çalıların arasına yaklaşan Orpheus’a saldırdı fakat başarılı olamadı. Bunun üzerine Orpheus ve Eurydice ormanlığa doğru kaçarken, Eurydice bir yılan yuvasına basarak bir yılan tarafından ısırıldı ve vücuda işleyen zehir yüzünden öldü.

O günden sonra Orpheus’un müziği eskisi kadar eğlenceli ve güzel değildi. Orpheus yer altı dünyasından Eurydice kurtarmak için Hades’e gider. Hades yer altının sahibi olarak bilinir. Orpheus’la karşılaşınca yer altı dünyasından birini çıkartmanın imkansız olduğunu söyler. Fakat Orpheus Hades’i ve Persephone’yi müziğiyle ikna eder ama tek bir şartları vardır. Yer altı dünyasından çıkana kadar Eurydice’n yüzüne bakmayacaktır. Orpheus kabul eder ve Eurydice aramayı gider. Fakat bulduğu kişinin Eurydice olduğuna emin olamadığı için bazı mitlere göre yüzüne baktığı ve ikiside sonsuza dek yer altı dünyasında kaldığı söylenir. Başka bir mit kaynağında ise Orpheus yer altı dünyasından çıkana kadar arkasını dönmemiştir ve Eurydice ile ömürlerinin sonuna kadar mutlu yaşadıkları anlatılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir