öz disiplin

Öz Disiplin Nedir? Nasıl Kazanılır?

Öz Disiplin

İnsanlar başarıya ulaşabilmek, arzulanan hayatı yaşayabilmek ve daha iyi bir geleceğe sahip olabilmek için çeşitli şeylere ihtiyaç duyarlar. Bunların başında ise şüphesiz öz disiplin gelir. Öz disiplin kişiyi arzulanan hedefe ulaştırma konusunda en büyük yardımcıdır. Hatta öyle ki başarılı olan insanlara baktığınızda hepsinde bu karakter özelliğini görürsünüz. Öz disiplin sayesinde kendilerine koydukları hedefleri kolayca gerçekleştirirler. Ve şunu da belirtmemiz gerekir öz disipline sahip bir kişi üstün zekalı ama kendini disipline edemeyen birisinden daha başarılı olmaktadır. Kısacası başarılı olmak için üstün bir zekaya değil, mükemmel bir öz disipline ihtiyacınız vardır. Çok şanslısınız! Çünkü öz disiplin doğuştan gelen veya genler aracılığı ile aktarılan bir karakter özelliği değil sonradan ve isteyen herkesin kazanabileceği bir yetenektir. Hayatınıza değer katmak için araştırdık ve öz disiplin nedir nasıl kazanılır ve öz disiplin geliştirme çalışmaları nelerdir bu içeriğimizde yer verdik.

Öz Disiplin Nedir?

Kısaca öz disiplin, kişinin hedeflerine ulaşmak için davranışlarını, arzularını ve nefsini kontrol altına alması, hedeflerine odaklanması, görevlerini yerine getirmesi ve onu hedeflerine ulaştıracak süreçleri takip etmesidir. Bir nevi başarıya ulaşmak için kişinin karakterini olumlu yönde geliştirmesi ve ona yönelik takındığı psikolojik tutum da denilebilir. Öz disiplin ile ilgili oldukça yanlık kanılar vardır. Bunlardan bazıları; doğuştan gelen bir özellik olduğu, genler aracılığı ile aktarıldığı ve sadece üstün zekalı kişilerin sahip oluğu yönünde olan ve gerçekle hiçbir alakası olmayan şeylerdir. Eğer genler aracılığı ile aktarılsaydı aile fertlerinden birisi oldukça başarılı olurken diğeri sefalet içerisin yaşamazdı. Bunu kendi çevrenizde de görebilirsiniz. Bir düşünün bakalım, geniş ailenizdeki herkes öz disipline sahip mi? Yoksa özellikle başarı anlamında aralarında bir uçurum var mı? Veya çok zeki ama başarıyı yakalayamamış kişileri düşünün. Mutlaka böyle bir tanıdığınız vardır. Sizce o ve başarı arasında duran engel nedir? Biz söyleyelim, öz disipline sahip olmaması. Eğer öz disipline sahip olsaydı mutlaka başarı kapıları kendisine sonuna kadar aralanırdı. Çünkü başarıya ulaşmak için çalışması gerektiğini bilir ve bunun içinde kendini disipline etmesi gerektiğinin farkına varırdı. Özet olarak öz disiplin geliştirme her insanın yapabileceği bir şeydir.

Öz Disiplin Nasıl Kazanılır?

Şimdi gelelim öz disiplin nasıl kazanılır konusuna. Öncelikle bunun tıpkı vücudumuzda bulunan kaslar gibi olduğunu ve zaman içerisinde geliştiğini unutmamak gerekir. Öz disiplin kazanmak için yapılması gerekenler oldukça basittir. Sadece kendinize düzenli hedefler koymalı, uymanız gereken bir program oluşturmalı ve ona sürekli olarak uymalısınız. Örnek vermek gerekirse ileride iyi bir kariyer hedeflediğinizi düşünelim. Bunun için yapmanız gereken iyi bir eğitim almak, okulda size verilenlerle kalmayıp sizi mesleğinizde öne geçirecek beceriler edinmek ve her daim kişisel gelişimize devam etmek olmalıdır. Böyle bir vizyon oluşturmak için de kendinize bunu gerçekleştirecek bir plan belirlemeli daha sonra bu plana sonuna kadar sadık kalmanız gerekmektedir. Başardığınız veya gerçekleştirdiğiniz her hedef sonucunda kendinize olan saygınız biraz daha artacak ve en güzeli de yeni işlere başlamak için ihtiyaç duyacağınız motivasyonu kendinizde bulacaksınız. Siz de biliyorsunuz ki motivasyon konusu günümüzde pek çok kişinin sıkıntı çektiği bir şeydir. Eğer kendinizi disipline etmeyi başarırsanız motivasyon gibi bir sıkıntınız olmaz. Çünkü o her daim içinizde olacaktır.

 

Öz Disiplin Geliştirme Çalışmaları

Öz disiplin geliştirmek için yapmanız gereken şey kendinize hedefler koymak ve onları gerçekleştirecek programlar çıkarmak olduğunu söyledik. Aslına bakarsanız buraya kadar olan kısmı neredeyse herkes yapar. Bir an da radikal kararlar verip hayatını olumlu yönde evireceğini kendisine söyler. Sıkıntı ise tam olarak bundan sonra başlar. Çünkü bu planları hiçbir zaman eyleme dökmez. Haliyle hedeflerini gerçekleştiremediği için kendisine olan saygısı azalır ve git gide disiplinsiz bir insan haline gelir. İşte sizin de dikkat etmeniz gereken nokta tam olarak burasıdır. Eğer kendinizi disipline etmek istiyorsanız planlarınızı eyleme dökmek zorundasınız. Diğer türlü sadece bir hayalperestin yaşadığı sorunları yaşarsınız. Ek olarak insanların yaşadığı bir sorun daha vardır. O da kendilerine çok büyük hedefler koyup bir türlü eyleme dökmemedir. Örneğin iki ay içerinde 30 kilo vermek gibi bir hedef koyulur. Ama ne yazık ki bu hedef gerçekleştirilemez. Çünkü koyulan hedefin büyük olması kişiyi eyleme geçme konusunda oldukça sıkıntıya düşürmektedir. Bu sorunu yaşamamak için ufaktan başlayıp momentum kazanmak ve hedefleri kademeli olarak artırmak daha başarılı olmanızı sağlayacaktır. Örneğimize tekrar dönelim, 2 ay içerisinde 30 kilo vermek yerine her gün 10 dakika yürüyüş gibi bir hedef konulsa ve kademeli olarak artırılıp 2 ayın sonunda bu yürüyüş süresi 1 saate çıksa gözle görülür bir sonuç almak çok daha mümkündür. Ki yapan bir kişi hedefine ulaşmak için kendisine bir diyet programı belirleyecek, ona uyacak ve iki ayın sonunda kayda değer bir sonuç alacaktır. Bu yüzden büyük adımlar atmak yerine ilk başta ufaktan başlayıp kademeli olarak artırmak daha doğru olacaktır. Son olarak eğer kendinizi disipline etmek yani öz disipline sahip olmak istiyorsanız hedeflerinizi yazılı hale getirin. Bu sayede hem bilincinizi hem de bilinç altınızı buna inandırmış olursunuz. Eh hadi o zaman elinize bir kâğıt kalem alın ve oraya öz disipline sahip olacağınızı yazın. Daha sonra yapmanız gerekenleri zaten biliyorsunuz. Hepinize başarılar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir