thor

Savaşların Efendisi, Thor

Savaşın ve göklerin tanrısı Thor, bugün filmlerde gördüğümüz kadar yakışıklı biri olmayabilir; ama kaynaklara göre kendisi hem çok güçlü, hem de babası Odin’e göre çok daha masumdur. Devlerle savaşmakta ve onları alt etmekte pek beceriklidir. Düşmanları onu gördüğünde titremeye başlar ve kendilerini mağlubiyetle sonuçlanacak bir savaşın içinde bulurlar. Thor bilindiği kadarıyla ona yakarılan, dualar edilen tek tanrıdır. Geçmişten günümüze ulaşan bazı eşyalarda Hristiyanlık sonrasında bile Thor’un çekicinin oymaları ve boyuna asılabilen, metalden yapılmış çekiç sembolleri vardır. Bu onun adaletli ve koruyucu bir tanrı olduğunu da anlatır.


Thor’un demir eldivenleri, kemeri ve yenilmez çekici Mjöllnir en kıymetli eşyalarıdır. Thor çekicini demir eldivenleri olmadan kullanamaz. Thor açık sözlüdür. Korkusuz ve yeri geldiğinde acımasızdır. Onun gazabından herkes korkar. İşler bozulur ve toparlanamaz hale geldiğinde Thor her zaman durumu düzeltmek için oradadır. Sif adında altın sarısı saçları olan bir karısı, Mothi ve Magni adında iki erkek çocuğu vardır.

Thor üzerine anlatılan hikayelerden bazılarını okuyarak, kişiliği hakkında daha detaylı bilgi edinebiliriz.


Bir sabah Thor uyanır ve çekicini yerinde bulamaz, biri onu çalmıştır. Çekicin nerede olduğunu bulmak için Loki ile beraber Freya’nın yanına giderler. Freya’nın, giyenin uçmasını sağlayan bir kuş kıyafeti vardır ve bunu kullanarak göklerden çekici aramak daha kolay olacaktır. Freya kıyafeti verir, Loki bu kıyafeti giyerek göklerde süzülmeye başlar. Devler diyarına geldiğinde, Thrym adlı devin Thor’un çekicini nasıl çaldığıyla ilgili konuşmasına şahit olur. Thrym, Freya’yı gelinlikler içinde yanında görmedikçe çekici vermeyeceğine dair konuşuyordur.
Loki durumu Thor’a anlatarak Freiya’nın yanında bulur soluğu. Gelinlik giymesini, ancak bu şekilde çekici alabileceklerini anlatınca Freya kabul etmez. Tanrılar toplanır ve bir plan yaparlar. Thor gelinliği giyecektir, Thrym’i kandıracaklardır. Thor bu plana kesinlikle karşı çıkar, bunu hakaret olarak görür; fakat bir şekilde ikna edilerek, Loki ile devler diyarına gelinlikle yola çıkar. Thyrm kutlamaları başlatır, gelinin Freya olduğunu düşünerek, onu evlilikten hemen önce kutsamak için çekici getirmelerini ister. Thor çekici görür görmez eline alır ve hepsinin hakkından gelir.


Bir başka hikayede ise Odin, taştan bir kalkana ve bileği taşından bir silaha sahip olan Hrungnir adlı dev ile atlarının becerisi üzerine tartışmaya başlarlar. Odin bu tartışmaların üzerine Hrungnir’i sinirlendirerek atına atlayıp kaçar. Hrungnir sinirine engel olamaz, Odin’in peşinden atını sürer; hızını alamaz ve Asgard’a (tanrıların yaşadığı yer) geldiğinde duramadığı için sarayın içine dalar.
Tanrılar onu içeri davet ederler, içki ikram ederler. Sarhoş olduğunda ise Hrungnir tanrıları öldürüp tanrıçaları kaçıracağı üzerine konuşmaya başlar. Thor geldiğinde bu konuşmaları duyar ve çok öfkelenir. Dövüşmek için Hrungnir ile anlaşma yapar.


Hrungnir evine gidip taş kalkanını ve bileği taşından yapılmış silahını alır. Devler Thor’un gücünden korktukları için Hrungnir’in kaybetmesinden çekinirler; kalbi kısraktan alınmış, balçıktan kocaman bir heykel yaparlar. Bu yaratık da Hrungnir’in yanında savaşacaktır. Thor ise koşu yarışlarının yenilmez kahramanı Tialfi’yi yanına alır.
Thor gelir, kılıcını dev Hrungnir’in kafasına doğru fırlatır. Hrungnir de bileği taşını Thor’a fırlatır. İki silah birbirine çarpar, bileği taşı parçalara ayrılır. Bu parçalardan biri yere, bütün bileği taşlarının çıkarıldığı yere düşerken; diğerleri Thor’un kafasına sıkışır. Thor’un çekici ise yoluna devam ederek Hrungnir’in kafasını parçalar. Dev yere düşer, bacağı ise Thor’un üzerinde kalır. Bu sırada Tialfi balığı yok etmiştir.


Thor’un üzerinden bacağı kaldırabilen tek kişi, üç yaşındaki oğlu Magni’dir. Gelir ve tek hamlede devin bacağını babasının üzerinden kaldırır. İşte bu olay Thor’un oğlu Magni’nin büyüyünce ne kadar güçlü olacağının bir kanıtıdır.


Thor, insanların ve tanrıların koruyucusu olarak bir çok hikayeye konu olmuştur. Kaba bir kişiliği vardır; fakat herkesi düşmanlardan ve canavarlardan büyük bir cesaretle korumuştur. Yazılan hikayelere ve kültürel tarihe baktığımızda, Thor diğer tanrılara göre daha fazla ilgi görmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir