Tartarus Kimdir

Tartarus Kimdir? Tartarusu Kim Korur? Orpheus Cerberusu Geçebildi mi?

Tartarus Kimdir?

Tartarus, Yunan mitolojisinde yer alan ilkel tanrılardan biridir. Olimposlulardan da önce var olduğu söylenir ve yeraltı dünyasına da adını vermiştir. Yeraltı dünyasında bir yer olan Tartarus, Hades’in ikamet ettiği yerden daha aşağıdaydı ve yeraltının en korkunç hapishanesi olarak kullanıldı. Bazı rivayetlere göre Tartarus ve Hades arası, cennet ve cehennemle aynı uzaklıktaydı. Hades’in bulunduğu yer ölüler diyarı olarak bilinirken, Tartarus ise yırtıcı canavarların ve korkunç günahlar işleyen kişilerin bulunduğu yerdir. Günahkarın Hades’e mi Tartarus’a mı gideceğini, yeraltı dünyasının yargıçları belirler. Bunlar RhadamanthusAeacus ve Minos dur. Dahası, Titanların kralı Cronus, Tartarus’taki Cyclopes ve Hecatonchires’ı hapsetti, ancak Zeus, Titanları yenmek için onları serbest bıraktı. Bu yüzden Titanomachy Olimpiyatlar lehine sona erdiği zaman, Zeus Titanların çoğunu Tartarus’a sürdü.

Tartarusu kim korur?

tartarus kimdir
Cerberus

Tartarusu, Hades’in de üçköpeği olarak bilinen Cerberus korur. Cerberusun görevi ölülerin yeraltı dünyasından kaçmamasını ve içeri girenlerinden dışarı çıkmamasını sağlamaktır. Bir rivayete göre Cerberus, Hades’in ziyaretçileri tarafından sadece üç kere kandırılabildi. Gücü ile Herakles, Müziği ile Orpheus ve Cumae Sybilla ballı bir kek ile kandırmıştır.

Cerberus’un ailesi kimdir?

Heisod’a göre Cerberus, Typhon ve Echidna’nın dört korkunç çocuklarından ikincisidir. Geryon kalesini koruyan iki başlı Orthus’dan sonra doğmuştur. Daha sonra yazarlar, Sfenks, Nemean Lion, Kafkas Kartal, Crommyonian Sow, Colchian Ejderha, Ladon ve hatta Scylla ve Gorgons’un annesi de dahil olmak üzere Cerberus’un kardeşleri arasında birçok canavarın adı geçiyor.

Cerberus’u geçebilen kişi Orpheus

Orpheus

Orpheus gelmiş geçmiş en büyük lir sanatçısı olarak bilir. Karısını Eurydike kaybeden Orpheus acısına dayanamaz ve onu kurtarmaya karar verir. Yeraltı dünyasına inmeye çalışan Orpheus Hades, Persephone’yi ve üç başlı köpeği olan Cerberus’u geçmek zorundadır. Fakat Orpheus onları konuşarak ikna edemeyeceğini bildiği için tanrılara lir çalmaya başlar. Hades ve Persephone o kadar etkilenir ki Orpheus geçmesine izin verirler ama tek bir şartları vardır. Hades Eurydike’nin gitmesine izin vericektir fakat Orpheus ne olursa olsun ölüler dünyasından çıkana kadar Eurydike’nin yüzüne bakmayacaktır. Eğer bakarsa Eurydike’nin ruhu sonsuza dek ölüler dünyasında kalacaktır. Orpheus kabul eder ve lirini çalarak ölüler dünyasına girer. Orpheus eşini bulduktan sonra geri dönerken kiminle konuştuğuna emin olamaz. Bir rivayete göre emin olmak için geri döner ve eşinin yüzüne bakar. Eurydike’nin ruhu sonsuza dek ölüler dünyasına hapsolur. Orpheus ise yaşayanların dünyasına döndükten sonra acısından ölür. Bazıları ise eşiyle buluştularını ve sonsuza kadar mutlu bir hayat sürdüklerini öne sürer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir