Yuri Gagarin

Yuri Gagarin’in Yörüngeye Yolculuğu

Yuri Gagarin 1934 yılında Moskova’da doğmuş bir astronottur. Bir önceki yazımızda belirttiğimiz gibi dünyanın yörüngesine çıkan ilk insandır. Dünya yörüngesine Vostok 1 adlı uzay aracıyla çıkan Yuri Gagarin SSCB ve Dünya tarihinde de bir ilke imza atan ilk astronottur. 1961 Nisan ayında dünya yörüngesine çıkan Yuri Gagarin’in yolculuğu 108 dakika sürdü. Büyük bir başarıya imza atan Yuri Gagarin SSCB kültüründe bir kahraman oldu.

Efsanevi Bir Astronot Olmak

yuri gagarin
Yuri Gagarin

Bir genç olarak Gagarin, bir Rus Yak avcı uçağının evinin yakınında acil bir iniş yapmasına tanık oldu. Yıllar sonra bir uçuş kulübüne katılma şansı teklif edildiğinde, 1955 yılında ilk solo uçuşunu hevesle kabul etti. Sadece birkaç yıl sonra, kozmonot olarak kabul edilmesini istedi.200’den fazla Rus Hava Kuvvetleri savaş pilotu kozmonot adayı olarak seçildi. Bu pilotlar, hızlanma ve fırlatma sürecinin yanı sıra yüksek stres durumlarıyla ilgili deneyime maruz kaldıkları için en uygun aday olarak kabul edildi. O sırada 27 yaşında kıdemli bir teğmen Gagarin seçilen pilotlar arasındaydı.

12 Nisan 1961’de, Moskova saatiyle 09: 07’de, Vostok 1 uzay aracı Sovyetler tarafından dünyanın yörüngesine fırlatıldı. Acil bir durum ortaya çıkarsa, Gagarin’in manuel kontrol almasına izin verecek bir geçersiz kılma kodu alması gerekiyordu, ancak Sovyet uzay programının baş tasarımcısı Sergei Korolev, protokolü göz ardı etti ve kodu uçuştan önce pilota verdi.

Tam 108 dakika boyunca, Vostok 1, bir kez Dünya’nın etrafında dolaştı ve maksimum 203 mil (327 kilometre) yüksekliğe ulaştı. Uzay aracı, motorların arızalanması ve Gagarin’in yörüngenin doğal olarak bozulmasını beklemesi gerektiğinde 10 günlük erzak taşıdı. Ancak malzemeler gereksizdi. Gagarin, dünya atmosferine tekrar girdi ve inişi sırasında yer çekim kuvvetinin sekiz katına kadar güç deneyimlediği için bilinci korumayı başardı. Bundan sonra Yuri Gagarin bir efsane olarak anıldı.

Gagarin’in Mirası

yuri gagarin'in mirası

Dünya’ya döndüğü sırada Gagarin uluslararası bir kahraman ilan edildi. Yüz binlerce insanın tezahüratı eşliğinde Gagarin Moskova’daki Kızıl Meydan’da karşılandı. Ulusal bir hazine olan Gagarin, tarihi Sovyet başarısını kutlamak için dünyayı dolaştı.

Eve döndüğünde Gagarin, Sovyetler Birliği Yüksek Sovyeti’nin (Sovyetler Birliği’nin en yüksek yasama organı) milletvekili oldu ve Kozmonotlar Müfrezesi komutanlığına atandı. Sovyetler böylesine önemli bir halk figürünü kaybetmek istemediklerinden Gagarin’in uzaya dönmesine izin vermekten çekiniyorlardı. Ancak Hava Kuvvetleri için test uçuşları yapmaya devam etti.

27 Mart 1968’de Gagarin bir jet avcı uçağı olan MiG-15’i test pilotluğu yaparken (başka bir pilotla birlikte) öldürüldü. Karısı Valentina Ivanovna Goryacheva ve iki kızı tarafından hayatta kaldı. Ölümünen bir yıl sonra, NASA’nın astronotları Apollo 11 ile aya inerek Yuri Gagarin’in adını taşıyan bir hatıra madalyonunu aya bıraktı. Ayrıca, uzayda veya uzay uçuşuna hazırlanırken hayatlarını kaybeden diğer astronotlar için madalyonlar bıraktılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir